Japonlar Avuç Avuç Tüketirken, Türkiye’de Kıymeti Bilinmiyor: Dikkat Eksikliğini Gideriyor, Hafızayı Diriltiyor

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu başta olmak üzere, çok sayıda sorun için bir numaralı besin önerisi olarak bilinen kuru üzüm, besin değerinin yüksek olması ve sağlık üzerindeki etkileri ile son yılların gözde tercihi konumunda.

Türkiye’de fazla üretilmesine rağmen tüketimi bir o kadar azdır. Genel olarak Asya ülkelerinde özellikle Japonya’da çok tüketiliyor. Uzmanlar tarafından günde en az 1 avuç yenildiğinde hafızayı güçlendirdiği söylenen kuru üzümün mucizevi faydaları ise şöyle:

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR:

Düzenli tüketildiğinde kuru üzüm, vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu bir etki gösterir.

HAFIZA VE UNUTKANLIK SORUNLARINI BİTİRİYOR:

Kuru üzüm, unutkanlık sorunu olanlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Hafıza güçlenmesi ve unutkanlığın azalması için düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

KANSER HÜCRELERİNİN YAYILMASINI ENGELLİYOR:

Kuru üzümde bulunan antioksidanlar, vücudu toksinlerden arındırarak kanser hücrelerinin yayılmasını engelleyebilir. Sağlıksız alışkanlıklara sahip kişilere özellikle antioksidan kaynağı besinleri tüketmeleri önerilir.

DEMİR EKSİKLİĞİNİ GİDERİYOR:

Kuru üzüm, demir bakımından zengindir ve vücudun demir eksikliğini karşılamada etkilidir. Demir eksikliği olan kişilere günlük 1-2 avuç kuru üzüm tüketmeleri önerilir.

KANSIZLIĞA İYİ GELİYOR:

Kuru üzümde bulunan demir, bakır ve B vitamini kan oluşumuna yardımcı olan vitamin ve minerallerdir. Bu nedenle anemi hastalarının düzenli olarak tüketmeleri önerilir.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLİYOR:

Kuru üzüm, içerdiği lifler sayesinde sindirim sistemini düzenler ve uzun süre tokluk hissi verir. Zayıflamak isteyenlerin ara öğünlerinde tercih etmeleri önerilir.

ENERJİ VERİYOR:

Kuru üzüm, sabahları tüketildiğinde enerji sağlayarak gün boyu daha zinde kalmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda uzun süre tok tutma özelliği sayesinde diyet yapanlar için ideal bir ara öğündür.

CİLT SAĞLIĞINI KORUYOR:

Vücuttaki toksinleri atarak cilt sağlığını olumlu yönde etkileyen kuru üzüm, yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi koruma özelliğine sahiptir. Sivilce ve cilt problemlerini azaltabilir.

Ancak şunu da belirtmek gerekir ki herhangi bir alerjiniz varsa kuru üzüm yememelisiniz. Ayrıca çok fazla da tüketmek her şeyde olduğu gibi kuru üzümde de zararlı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x